Nadační fond Hippokrates a členové Onkogynekologického centra VFN v médiích

Pro přečtení celého rozhovoru s ředitelkou nadačního fondu Hippokrates, Veronikou Cibulovou na serveru Naše zdravotnictví, klikněte prosím na obrázek.

                                 pro spuštění reportáže klikněte prosím na obrázek

Milí přátelé, zde jsou tři nová videa z pořadu SAMA DOMA, kde profesor David Cibula hovoří o ovariálním karcinomu a genetické mutaci BRCA.

MUDr. Sausen Sládková a prof. David Cibula hovoří v BLESK.CZ o symptomech a moderní léčbě ovariálního karcinomu. Pro text klikněte prosím na obrázek

Stále aktuální téma očkování proti HPV z úst onkogynekologa Davida Cibuly

prof.  MUDr. Jiří Sláma na Radiožurnálu hovoří o HPV infekci, vakcinaci, a moderním způsobu testace vedle tradiční cytologie. Stáhněte si tento zajímavý rozhovor. 

Pro přečtení článku klikněte na obrázek. Podařil se velký průlom ve včasné diagnostice prekanceróz a zhoubných onemocnění děložního hrdla

Pořad SAMA DOMA se věnuje i tématu očkování proti HPV infekci a HPV DNA testaci, která bude od roku 2021 hrazená ženách 2 x za život jako doplněk ke klasické cytologii. Jde o významný průlom, neboť toto vyšetření má vysokou negativní predikci, pokud je vyšetření na přítomnost viru negativní, s vysokou pravděpodobností bude negativní až 10 let. 

Pro spuštění rozhovoru s prof. MUDr. Jiřím Slámou klikněte na obrázek.

Témata HPV vakcinace, očkování v pozdějším věku, proočkovanost, benefity HPV DNA testace oproti tradiční cytologii- tato témata v médiích díky naší iniciativě.

Ovariální karcinom v Blesku, děkujeme! pro celý článek klikněte prosím na obrázek

Téma ovariálního karcinomu, tentokrát na Aktuálně.cz, pro celý text klikněte na obrázek.

I časopisy Chvilka pro Tebe, AHA!, ŽenyProŽeny.cz a Claudie se věnovaly tématu ovariálního karcinomu, děkujeme!


Statečná zpověď paní inženýrky Mikuláškové, děkujeme za šíření osvěty a za vaši osobní statečnost svěřit se se svým příběhem. 

Zprávy z webových stránek Frekvence 1: Screening karcinomu děložního hrdla by se měl upravit.  Pro přečtení celého článku klikněte prosím na obrázek

Další z osvětových článků, které vyšly po tiskové konferenci v rámci GO DAY a Fialového září, které upozorňuje na preventabilitu karcinomu děložního hrdla. Po kliknutí na obrázek se zobrazí článek, tento je zařazen do sekce Premium.

Paní redaktorka Eva Zahradnická z MF DNES se věnuje detailně tématu HPV, celý článek si můžete přečíst po kliknutí na obrázek v takzvaném Press Readeru. Děkujeme!

Milí přátelé, reportáž o možnostech ochrany před karcinomem děložního hrdla spustíte po kliknutí na obrázek. Za reportáž děkujeme zpravodajství televize PRIMA.

Milí přátelé, 

předseda správní rady nadačního fondu Hippokrates, profesor David Cibula, a pacientka, Mgr. Denisa Laubrová, přišli do Snídaně s Novou představit fialové září a osvětovou cyklojízdu GO day. Mluví zároveň o možnostech, jak se dá chránit před zhoubným onemocněním děložního hrdla.

Pro zhlédnutí pořadu klikněte prosím na obrázek níže, reportáž začíná v po 39. minutě 

Další z článků vyšel i v Hospodářských novinách, jsme vděční, že se paní redaktorka věnovala tématu očkování jako účinné prevence karcinomu děložního hrdla. Klikněte na obrázek pro přečtení celého článku.

"Vladimíra (44) pečuje v hospicu o onkologické pacienty v závěru života. Během práce, jak sama říká, často člověk zapomene na vlastní trápení. I proto si máma dvou dětí nedělala velké starosti, když ji po gynekologickém vyšetření s nejasným závěrem poslali na biopsii. O to větší šok pro ni byl, když zjistila, že má rakovinu nádor děložního čípku. Na zákeřnou chorobu, která nemá téměř žádné příznaky, umírá v Česku průměrně jedna žena denně. "             celý článek si přečtete po kliknutí na obrázek na Blesk.cz 

Milí přátelé,

v Blesku.cz vyšel další osvětový článek, tentokrát o zhoubném onemocnění děložního hrdla. V článku jsou obsažena videa, kde profesor David Cibula popisuje nejnovější trendy v léčbě ovariálního karcinomu. Pro celý článek klikněte prosím na obrázek níže.

Milí přátelé, 

začtěte se prosím do rozhovoru o důležitosti prevence karcinomu děložního hrdla i v pokročilejším věku. Článek vyšel na internetovém portále i60.cz, který čte každý měsíc 700.000 unikátních čtenářů. Paní šéfredaktorce za něj moc děkujeme! Klikněte na obrázek pro přesměrování na celý článek.

Děkujeme za článek v MEDICAL TRIBUNE věnující se aktivitám Nadačního fondu Hippokrates a dovolujeme si citovat z textu paní šéfredaktorky: 

Ředitel VFN prof. MUDr. David Feltl, Ph.D., "Vím, že onkogynekologický tým pod vedení prof. Cibuly zde dělá excelentní práci na světové úrovni, a to zcela objektivně podle všech měřitelných parametrů. Je to jedna z vlajkových lodí naší nemocnice. Je za tím strašně práce a ohromné odhodlání. To, že tito lidé dokáží investovat svůj čas, vůli a energii ještě směrem k nadačnímu fondu a podpoře pacientské organizace, je obdivuhodné," řekl prof. Feltl.

Pro celý text klikněte prosím na obrázek.

Internetový portál Blesk.cz přinesl rozsáhlou reportáž o preventabilitě některých zhoubných gynekologických onemocnění, pro celý text klikněte prosím na obrázek níže. Rozhovor obsahuje také videa natačená s profesorem Davidem Cibulou, ředitelem správní rady NF Hippokrates.

Reportáž HPV testaci v Událostech na ČT 1 - pro shlédnutí reportáže klikněte prosím na obrázek

JUDr. Drtinová si pozvala do pořadu DVTV pacientku, paní Řeháčkovou, a jejího ošetřujícího lékaře, prof. Davida Cibulu, na téma zamítnutí moderní léčby ovariálního karcinomu, pro který se pacientka léčí. Celý pořad spustíte kliknutím na obrázek.

Prof. MUDr. Jiří Sláma, Ph.D. vysvětluje benefity tzv. HPV DNA testu pro pacientky v pořadu Události na ČT 1. Pro celou reportáž klikněte prosím na obrázek. Profesor Sláma vysvětluje: "Výsledky naší studie LIBUSE potvrzují závěry zahraničních srovnávacích studií, z nichž vychází test HPV DNA v průměru o 35 % citlivější než cytologický stěr".

"Negativita testu HPV DNA, respektive délka přetrvávání negativní predikce testů HPV DNA umožňuje prodloužit interval kontrol na 3 až 5 let, což může vést ke zvýšení podílu žen, které se nechají vyšetřit. Standardní screening totiž každoročně využívá jen kolem 57 % českých žen, což je jedním z důvodů, proč je nás zaznamenán dvojnásobný počet nových případů rakoviny děložního čípku než v západoevropských zemích," vysvětluje prof. MUDr. Jiří Sláma, Ph.D., hlavní odborný garant studie, a dodává: "V případě potvrzení dosud velmi slibných výsledků LIBUSE bude možné vypracovat nový algoritmus pro vyšetření rakoviny děložního čípku u žen v České republice." 

V Medical tribune vyšly zajímavé informace komentující data ze studie LACC, kterou na konferenci International video workshop v Praze odprezentoval její autor, prof. Pedro Ramirez z MD Anderson v Texasu. Po kliknutí na obrázek si můžete přečíst rozhovor s ním. 

Článek o nadační Číši vína- klikněte na obrázek pro celý text

Reportáž na televizi Barrandov- nová nadějná léčba pro pacientky s rakovinou vaječníků vstupuje do 3.  fáze klinického hodnocení- prosím, klikněte na obrázek, min. 22.23

Prof. MUDr. Jiří Sláma, Ph.D., mluví v pořadu Dobré ráno s českou televizí o rakovině vaječníků, hovoří o příznacích tohoto zhoubného onemocnění a o nové nadějné léčbě, kterou vyvíjí česká firma SOTIO. Prosím, klikněte na obrázek pro shlédnutí záznamu, od 3. minuty

Rozhlasový záznam v pořadu Ranní PLUS  je k poslechnutí ZDE. Záznam v 8.21

Článek na IDNES si prosím přečtěte ZDE


Pokud si zakoupíte časopis Moje zdraví, dozvíte se více o Prof. MUDr. Davidu Cibulovi, vedoucímu lékaři Onkogynekologického centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. V rozhovoru mluví o například o tom, jak vypadá jeho pracovní den, proč si vybral právě gynekologický obor a z čeho čerpá energii.

UKÁZKA Z ROZHOVORU V ČASOPISE MOJE ZDRAVÍ:

Vy sám také pomáháte i jako předseda správní rady Nadačního fondu Hippokrates. Můžete jej prosím čtenářům představit?

Rozsáhlé spektrum aktivit není možné, a to nikde ve světě, dlouhodobě zajistit bez finanční podpory z více zdrojů. To se samozřejmě týká i našeho Onkogynekologického centra, které je největší v České republice. Pro podporu aktivit tohoto centra jsme před více než rokem založili neziskový transparentní Nadační fond Hippokrates. Díky němu můžeme systematicky zvyšovat kvalitu péče poskytované ženám s rizikem vzniku zhoubného nádoru a pacientkám s přednádorovými změnami nebo se zhoubným gynekologickým nádorem. Podporujeme rozvoj špičkového výzkumu v oblasti prevence, diagnostiky a léčby zhoubných gynekologických nádorů. Díky fondu se podařilo podpořit některé kolegy, aby mohli prezentovat své výsledky na zahraničních konferencích, podařilo se získat prostory pro centrum a zkultivovat prostředí v těch stávajících, máme nové webové stránky s příběhy pacientek, což jiným pacientkám velice pomáhá. Chtěl bych touto cestou poděkovat všem dárcům

Cyklojízda RIDE for WOMEN splnila svůj primární cíl - upozornila na problematiku karcinomu děložního hrdla a možnost prevence, kterou ženy mají. Rakovina děložního čípku je jedním z mála zhoubných nádorů, kterému je možné téměř vždy předejít kombinací očkování proti HPV a pravidelných kontrol u gynekologa. Doktor Rene Laky z rakouského Grazu, který je iniciátorem cyklojízdy a pan docent Michael Halaška, primář na gynekologicko- porodnické klinice na Královských Vinohradech, mluvili ve Studiu 6 nejen o samotné jízde z Osla do Vídně, ale také vyvracejí mýty o očkování a nabádají pacientky k pravidelným kontrolám. Osvěty není nikdy dost, děkujeme! Záznam rozhovoru naleznete zde: https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1096902795-studio-6/217411010100714/obsah/556842-ride4woman-cyklojizda-lekaru


Cyklojízda RIDE for WOMEN

Cyklojízda Ride for women: na začátku července vyrazili lékaři z norského hlavního města, aby cyklojízdou upozornili na možnost prevence karcinomu děložního hrdla. Jejich cesta vedla přes Prahu, kdy peloton poté pokračoval dále do Vídně. V Praze se k lékařům v cyklistickém připojili také gynekologové v Čech, členové pacientských organizací, zdravotní sestry nebo zaměstnanci firmy ROCHE, která aktivitu finančně podpořila. MUDr. Anna Germanová, onkogynekoložka z Všeobecné fakultní nemocnice, připomíná: "Má význam očkovat i ženy, které již žijí sexuálním životem, neboť i u nich očkování proti HPV významně snižuje riziko přednádorových stavů a rakoviny děložního hrdla." "Pokud jsou tyto změny nalezeny, pak je jedinou možností provedení konizace, tzn. zkrácení děložního hrdla nebo dokonce odebrání dělohy. Vakcinace oproto tomu může zabránit infekci a tedy i vzniku přednádorových změn," doplňuje Prof. MUDr. David Cibula, CSc., vedoucí lékař onkogynekologického centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Záznam z cyklojízdy naleznete na tomto odkazu:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097181328-udalosti/217411000100714/video/557016

Jak odborníci z onkogynekologického centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze edukují pacientky v novinách, rádiu, či v televizi? 

Profesor MUDr. David Cibula, CSc. mluví s redaktorkou DVTV, JUDr. Danielou Drtinovou o nutnosti preventivních vyšetření. Zároveň propaguje cyklojízdu Ride for women, kdy jedou lékaři na kolech Evropou, letos z Osla do Vídně, aby upozornili na riziko karcinomu děložního hrdla. Kombinací HPV testace a očkování proti HPV se dá toto zhoubné onemocnění přitom téměř eradikovat. Podívejte se na zajímavý rozhovor: https://video.aktualne.cz/dvtv/cibula-nadoru-delozniho-cipku-mame-jako-na-balkane-50-zen-um/r~3a773e2060ce11e7986b0025900fea04/


Dnes byl hostem pořadu České televize SAMA DOMA vedoucí lékař onkogynekologického centra gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Prof. MUDr. David Cibula, CSc. Mluvil o výhodách HPV testace oproti tradičnímu cytologickému vyšetření, o nutnosti pravidelných preventivních gynekologických vyšetření, nebo o očkování proti HPV u mužů. Jak vychází Česká republika ze srovnání s jinými státy v incidenci rakoviny děložního hrdla? Podívejte se zde na záznam.

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1148499747-sama-doma/217562220600083/video/549982

V MEDICAL TRIBUNE vyšel článek o Nadačním fondu Hippokrates, kde prof. MUDr. David Cibula, CSc. popisuje aktivity, které jsme za půlroční existenci fondu mohli díky štědrým dárcům podpořit. Protože si pozornosti dárců a přátel Fondu vážíme, uspořádali jsme v dubnu benefiční setkání u Číše vína jako poděkování za jejich přízeň. Jaké jsou vize Hippokrata? Více o tom, na co se letos zaměřujeme a jaké plány zrealizujeme naleznete zde: https://www.tribune.cz/clanek/42027-kratce-nadace-hippokrates-pomaha-rozvoji-onkogynekologie 

Paní doktorka Anna Germanová, členka správní rady Nadačního fondu Hippokrates, pracuje v onko-gynekologickém centru ve Všeobecné fakultní nemocnici a Právu a Novinkam.cz se svěřila, proč jí zajímá paliativní péče, jak relaxuje po náročné práci a co jí na práci nejvíce baví. https://www.novinky.cz/zena/styl/437272-onkogynekolozka-anna-germanova-o-pacientkach-se-mi-zda.html

Prof. MUDr. David Cibula, CSc. mluvil v pořadu KÁVA O ČTVRTÉ na Dvojce s moderátorem MUDr. Jiřím Pešinou o nádorech ženských reprodukčních orgánů. Vedoucí lékař onkogynekologického centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze hovořil o screeningových programech, možnostech očkování proti HPV virům a popsal, jak ropoznat první varovné příznaky zhoubného onemocnění. V živém vysílání také odpovídal na dotazy pacientek. Pořad je možné si poslechnout v archívu pouze jeden měsíc po odvysílání.

Nová edukační kampaň, která běží na stránkách Moje medicína: Podívejte se na video, kde Prof. MUDr. David Cibula, CSc. vysvětluje, jak vypadají typicky první varovné příznaky karcinomu ovárií. https://www.mojemedicina.cz/cs_cz/pruvodce-pacienta/diagnozy/zhoubne-nadory-vajecniku.html 

Pan profesor David Cibula a paní docentka Daniela Fischerová byli hosty MUDr. Kateřiny Zeithamlové v pořadu DOKTORKA, kde mluvili o včasné diagnostice karcinomu ovárií, léčbě tohoto závažného onemocnění a popsali také, jak rozpoznat první příznaky. V pořadu vystoupila pacientka onkogynekologického centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a podělila se s diváky o svoje zkušenosti s prodělanou léčbou.